fbpx

Czas na sesję w domu!

Fotografia rodzinna stała się bardzo popularna, coraz więcej ludzi korzysta z usług fotografów, jednak podejście do sesji i jej przebieg różni się od siebie. Poznaj mój styl pracy podczas sesji rodzinnej lifestyle oraz dowiedz się jak unikać trudnych sytuacji podczas zdjęć. 

Kliknij w miniaturkę, by zobaczyć zdjęcie w powiększeniu:

Zobacz więcej

Co możesz zrobić przed sesją?

 1) Powiedz dziecku przed sesją, że przyjdzie “ciocia” na wspólną zabawę. Unikaj proszę stwierdzeń “Pani fotograf”, ponieważ budzi to w dzieciach powagę, często generuje wstyd czy poczucie, że będzie to coś dla nich stresującego. Możesz oczywiście wspomnieć, że ciocia będzie robić zdjęcia, ale nie przykładaj do tego zbyt dużej wagi. Uwierz – kocham pracę z dziećmi i dzieci bardzo często odwzajemniają moją sympatię. Niech to będzie fajny czas, w którym ja pobawię się z dziećmi powygłupiam robiąc zdjęcia. W trakcie takich chwil powstaną najwspanialsze fotografie.

2) Zastanów się w co lubią bawić się Twoje dzieci (bez zabawek), czym możesz je rozśmieszyć lub zaciekawić. Budowanie sesji fotograficznej na prawdziwych, spontanicznych i pięknych momentach to klucz do naturalnych, emocjonalnych ujęć, dlatego tak bardzo potrzebuję Waszego zaangażowania i współpracy. Możecie pobawić się w podnoszenia, skakanie po łóżku, samoloty w powietrzu lub wszystko inne co lubicie robić z dziećmi w wolnym czasie. 

3) Przygotuj spójne kolorem ubrania dla całej rodziny. Zadbaj o stonowane, delikatne wzory. Tutaj ubranko z serii Newbie.

Przebieg sesji lifestyle- jak możesz pomóc?

 1) Pozwól dzieciom na odrobinę szaleństwa. Wspieraj ich pomysły podczas sesji i nie wymagaj, aby patrzyło cały czas w obiektyw, ponieważ ja wcale tego nie potrzebuję -z pewnością sama wyłapię szczery moment spojrzenia.

2) Natomiast nastaw się na czas przytulania, zabawy, śmiechu. To Wy, rodzice, macie najlepszą wiedzę i najwspanialsze sposoby na to by rozśmieszyć dziecko, czy zaproponować mu zabawę, którą lubi najbardziej. To zadanie zazwyczaj dedykuję tatusiom, ponieważ znają się na tym najlepiej:)  Mile widziane są wszelkie skoki, samoloty, noszenie na barana, trzymanie do góry nogami i wszystko inne, co zabawi Wasze dzieci. Pomyślcie o tym jeszcze przed sesją – to będą piękne ujęcia.

3) Przede wszystkim podążajmy za dzieckiem. Gdy maluch potrzebuje chwile przerwy, by się położyć, przytulić – świetnie! Potrzebuje poczytać? Fantastycznie! Dajmy im maksymalną ilość uwagi, szacunku i swobody. 

4) Gdy dziecko jest zmęczone, bądź przy nim, zrozum, przytul. To także piękne chwile do zdjęć, których najmłodszy nawet nie zauważy. I o to chodzi!

5) Zaufajcie mi, ponieważ odwiedziłam już setki rodzin na sesjach domowych i nie powtarzałam nigdy żadnej sesji 🙂

TEGO NIE RÓB PODCZAS SESJI

1) Nie krzyczcie na dzieci i nie krytykujcie ich na sesji, ponieważ to nigdy nie przynosi nic dobrego. Tym bardziej, gdy dzieci się rozpłaczą. Niejednokrotnie widzę, jak bardzo stresujecie się, że dziecko nie współpracuje. Rozumiem Was, ale uwierzcie mi, że doświadczony fotograf widzi więcej i ma też swoje sposoby na takie sytuacje. Dajcie mi też szansę, bym to ja z nimi porozmawiała, odwróciła uwagę. Jestem z wykształcenia psychologiem dziecięcym i naprawdę sporo potrafię w tym temacie:)

2) Absolutnie, pod żadnym pozorem nie prosimy dzieci o uśmiech i patrzenie w obiektyw:) Hasło “uśmiechnij się” powoduje często bardzo sztuczny uśmiech, rodem ze zdjęć przedszkolnych. Przede wszystkim jest tysiąc innych sposobów na wywołanie szczerego uśmiechu, o który właśnie mi chodzi.

3) Nie miejcie oczekiwań wobec zachowania swoich malutkich dzieci podczas zdjęć, bo dzieci jak to dzieci- mają swoją energię, swoje pomysły i to one bardzo często dadzą nam kierunek do zdjęć. Żaden plan się nie sprawdzi, dlatego najlepiej podejść do sesji na luzie. Bądź tu i teraz!

4) Jeśli dziecko musi zjeść coś podczas sesji, to niech to nie będzie nic co długo się je- typu lizak, guma itd.

Jaki jest więc klucz do udanej sesji ?

Sesja rodzinna lifestyle w moim wykonaniu nie jest wyreżyserowana, natomiast wynikają z mojej czujności, z przewidywania zachowań i wyłapania dobrego momentu, gdy np. dzieci się do Was szczerze przytulają, oddają Wam najpiękniejszy uśmiech, czy głębokie spojrzenie. Prawie nigdy nie ustawiam Was, jedynie pomagam i podpowiadam, jeśli istnieje taka potrzeba. Natomiast nie ingeruję za dużo, zwłaszcza w w szalone pomysły dzieci.

Nie złośćcie się więc na dzieciaki, gdy przynoszą mi do pokazania swoje zabawki, czy według Waszego odczucia nie współpracują itd. Nic bardziej mylnego, bo właśnie spontaniczność dzieci i szczere emocje są kwintesencją sesji lifestyle.

Czujesz się już swobodniej myśląc o Waszej sesji  w domu? Jeśli nadal masz wątpliwości, śmiało napisz do mnie klikając tutaj. Chętnie pomogę, doradzę.

Agata z rodziną wystąpiła przed moim obiektywem po raz szósty! Nasze ostatnie spotkanie odbyło się na warszawskiej plaży podczas sesji ciążowej i możecie obejrzeć je tutaj:  https://marikawronska.pl/sesja-rodzinna-na-plazy/  

Treści na stronie są chronione prawem autorskim -
jeśli są tu informacje, których z jakiegoś powodu potrzebujesz, napisz do mnie.

    

Copyright 2014-2023 Marika Wrońska. Designed with love by SHABLON.